Mysleli jste si, že čínský horoskop není jinak rozličný od našeho klasického západního? Jediná změna jsou znamení? Pak jste tedy na omylu, čínský horoskop je rozdílnější mnohem víc, než jste si mysleli…

Čínský horoskop je skutečně fascinující a zapeklitý systém životních předpovědí. A právě proto se nemůžeme divit jeho zapeklitosti a složitosti, a pochopitelně také tomu, že jej nelze porovnávat s takovými, které známe v západních zemích. Skutečný znalec čínského roku a zvěrokruhu může být zván naprostým umělcem, jelikož než by se jej klasický smrtelník naučil, spíše by se vyléčit z lupenky či astmatu.

Rozdíly západu a východu

Čínský horoskop je závislý od čínského roku, který je poměrně odlišný od našeho klasického, který známe v západních zemích. Čínský rok má totiž svůj počátek na přelomu ledna s únorem, což je pro nás, kteří známe datum Nového roku pod prvním lednem, hotová novinka. Další zvláštností pro nás bude také to, že země východu, čili asijské krajiny, nekladou takovou hodnotu na Slunce.

Slunce je pro ně sice zdrojem světla, ale tam jeho potřeba a důraz pro Asiaty končí. Mnohem důležitějším vesmírným tělesem je pro ně Měsíc, podle kterého je také celý čínský rok a čínský horoskop uspořádán. Asiati se podle něj řídili již tisíce let před naším letopočtem a vyzkoumali na základě jeho pohybu řadu přírodních jevů. Prvním byl pochopitelně příliv a odliv, čili den a noc. Následně ale také zjišťovali, kdy můžou očekávat nejhojnější úrodu.

Dalším důležitým rozdílným faktorem je také to, že my vycházíme především z hvězd. Všechna znamení klasického západního horoskopu vychází ze souhvězdí se stejným názvem, které můžeme vidět na noční obloze. Náš klíč k západnímu horoskopu, ale i zvěrokruhu, je spjat s astrologickým rozložením hvězd, ale i planet. Hvězdy a planety na sebe pak vzájemně působí a astrologové na základě jejich pohybu, ale i působení, mohou sestavit horoskop pro jakékoliv znamení, ať už pro lva nebo blížence.

Čínský horoskop, ale i čínský rok se astrologií příliš nezabírá. Vychází zejména z již zmíněného Měsíce a jeho působení na planetu Zemi, a právě proto nejsou znamení čínského zvěrokruhu vždy jako souhvězdí anebo se na tyto souhvězdí neklade takový důraz.

Jedním z největších rozdílu je pochopitelně i délka jednotlivých znamení. Znamení západního zvěrokruhu jsou vždy zhruba na 30 dnů a zasahují do dvou měsíců v roce. V čínském horoskopu ovšem každému roku vládne pouze jedno znamení. Po uplynutí roku se znamení opět střídají, a dále také cyklicky opakují.

Z čeho tedy vychází znamení zvěrokruhu?

Čínský zvěrokruh a především zvířata, která se v něm vyskytují, do něj nebyla zasazena jen tak. Vše vychází z první legendy o Buddhovi, který údajně všechna zvířata pozval pod strom. Přišla ovšem jen některá a právě ta můžeme najít v čínském zvěrokruhu. A navíc se v něm vyskytují přesně v takovém pořadí, v jakém se k Buddhovi pod strom dostavila.

Čínský horoskop je tedy skutečně rozdílný a složitější než ten náš.