Hlodavci patří k velice oblíbeným zvířátkům, a to zejména pro svoji nenáročnost, ať už s ohledem na chov či na finance. Pokud se je rozhodnete pořídit sobě či dětem, určitě nešlápnete vedle, když budete chtít domácího mazlíčka, a zároveň ušetřit.  Co je tedy potřeba nakoupit?

Pod hlodavcem si můžete představit plno zvířat. Patří sem zejména morčátka, myšky, potkani, krysy, osmáci, křečci, činčily a králici. Leckterý biolog by nám králíčky mohl vyčíst, jelikož podle studijních materiálů se již neřadí mezi hlodavce. Přesto jsou pro ně dlouhé přední zuby s předkusem lidově řečené hlodáky typické, a proto je sem zařadíme.

Jak můžeme hlodavce v bytě chovat?

Ať už se jedná o malého křečka či králíka obecného, naprosto typické jsou klece či skleněná terária. Ať už se také jedná u těchto zvířat o mohutnější a větší vzrůst anebo ne, nedoporučuje se chov na volno, jak je to u psů a koček. Důvodem je především to, že hlodavci neustále něco okusují, ať už pro zábavu či pro údržbu zoubků a díky tomuto neduhu by vám snadno mohli poškodit nábytek, dráty od elektroniky anebo se dokonce kvůli elektrickému napětí v nich zabít.

Terárium a klec vždy volíme podle velikosti hlodavce a bereme v potaz to, aby se v ní hlodavec mohl procházet, nikoliv aby si lehl, a svým tělem by zavalil celou klec. Ve zverimexu vám ohledně rozměru určitě poradí. Velice dobrým doplňkem do klece je také domeček. Váš mazlíček vám bude za chaloupku vděčný, jelikož bude mít své soukromí a od poledního šlofíka ho nebudou vyrušovat sluneční paprsky.

V obchodech je již na výběr plno misek na krmení a vodu. Doporučují se ale zejména kamenné, jelikož některé z plastu může hlodavec s pořádným skusem (např. potkan)vesele rozkousat. Na vodu můžete volit taktéž misku anebo napáječku, která je vhodná takřka pro všechny druhy hlodavců a sami si můžete zvolit její objem. Rozhodně také nezapomeňte koupit něco na broušení zoubků!

Krmivo a podestýlka

Nejčastější podestýlkou bývají piliny. Přesto plno hlodavců miluje seno, třebaže to není uváděno jako podestýlka, ale žrádlo. Zvolte to, co bude lépe vyhovovat vám a mazlíčkovi, jelikož vhodné je oboje, ale na senu na rozdíl od pilin může přežívat.

Žrát ale pořád seno nemůže, proto je třeba zakoupit pořádné krmení. Většinou se jedná o semenné směsi s kousky ovoce a jiných živin anebo rovnou o speciální granule pro hlodavce. Když už budete v obchodě, rovnou se podívejte i po pamlscích, vaše zvířátko vám pak bude velice vděčné.

Výhoda hlodavců

Velikou výhodou je, že je nemusíte venčit. Potřebu budou vykonávat v kleci, takže se žádné procházky nekonají, přesto miláčka pusťte sem tam proběhnout po pokoji, bude vám za pohyb velice vděčný. Přesto ale existují speciální postroje pro morčata a králíky, které chození ven umožňují.

Dávejte si ale raději pozor, protože vaše zvířátko pak může lehce chytit parazity. Nebude to sice pravděpodobně lidská cukrovka ani askaridóza, bude se jednat jen o obyčejné blechy, ale i tak bude princip jak se zbavit parazitů daleko těžší než u psů a koček. Proto je jen tak venku nevenčete.