Líbí se vám japonská kultura a architektura a rádi byste ji přenesli i do svého domova? Poradíme vám, co pro vaše obydlí udělat, abyste se v něm cítili jako v zemi vycházejícího slunce…

Japonské bydlení uchvátilo již řadu romantických duší, ale i neoblomných profesionálů a estétů. Vůně orientu je zkrátka velice mámivá a lákavá, a proto není divu, že se objevuje stále více lidí, kteří touží po typicky japonském designu interiéru. Pochopitelně to nepůjde úplně, pokud si nenecháte na parcele vystavět nějaký typický japonský domek, ale tomuto stylu se můžeme alespoň přiblížit a naťuknout křehkou skořápku, která skrývá hotové taje…

Jaký materiál na nábytek je nejideálnější?

Můžete být klidní, jedná se o prosté a jednoduché dřevo. Tento organický stavební materiál je v Japonsku velice oblíbený a zároveň i typický nejen pro kulturu, ale i pro tamější ekologicko-meteorologické podmínky. V Japonsku totiž velice často dochází k otřesům půdy, která s lesem udělá hotovou paseku. Kmeny se pak zpracují na pile a zbytek už zvládnou truhláři, tudíž je zároveň dřevo pro Japonce vysoce dostupný materiál, z kterého se staví nejen obydlí, ale i nábytek.

Pro japonský nábytek ale není typické jen dřevo ale i bambus. V některých případech je využíván i kámen anebo dokonce sklo, ale s tím se v japonském interiéru setkáme vskutku ojediněle. Důraz se opravdu klade převážně na dřevo, které se zachovává ve své původní přírodní barvě anebo je doplňováno barvami typickými pro japonský nábytek, kterými jsou černá a červená, můžeme se ovšem setkat i s doplněním bílé nebo zlaté. Typické jsou tak dřevěné stěny, které mají spíše sloužit jako přepážky. Japonci si velice často potrpí na změny, a pokud máte pokoj přepážený dřevěnou stěnou, není problém ji odstranit, např. v létě a následně v zimním období opět vrátit zpět.

Vybavení japonského interiéru

Typické nejsou jen již jednou zmíněné posuvné stěny, ale i tzv. japonský minimalismus. Znáte ten termín? Dal by se shrnout do jedné věty a v té by stálo, že v jednoduchosti je krása. Japonci milují prostor, volnost a vzdušnost. Pravidelné větrání je v japonském bydlení vynikající zejména pro lidi se zdravotními problémy, ať už se jedná o kašel, astma anebo alergie. A právě proto to s nábytek nepřehání.

Pokud se ale vrátíme zpět i dekoracím a bytovým doplňkům, důležité je pro Japonce zejména otázka symboliky, čehož si můžeme všimnout zejména na japonských vázách a obrazech, ale i samotném nábytku, který skrývá obrazce. Pravé japonské dekorace jako např. ikebana musí obsahovat symbol, jelikož ten v sobě ukrývá význam japonské kultury. Jinak by předmět či nábytek pravděpodobně v místnosti ani nebyl, jelikož Japonci mají svou vlastní ideologii o nábytku a bytových doplňcích, a tou je to, že jim některé přijdou zbytečné, a to především proto, že je nijak prakticky nevyužijí.

Pokud tedy vsadíte na prostornost a jednoduchou eleganci s nádechem duchovna, určitě nešlápnete vedle.

A naše rada?

Nepřehánějte to s dekoracemi ani nábytkem, budujete přece domov, ne obchod s japonskými suvenýry plný poliček. Využívejte dřevo a přepážené stěny, které jsme již zmínili, ale pochopitelně také dbejte na to, že každá věc v místnosti (pro vaše dobro doufáme, že jich tam nemáte moc) má mít své vlastní využití a význam, ať už je to posuvná stěna anebo paravan.

Japonské bydlení není o luxusu, ale jednoduchosti a především čistotě. Člověk musí mít v místnosti pocit, že z ní sálá vlna pozitivní energie. Nesmí se cítit stísněný, ba naopak, pro japonské bydlení je typický právě prostor a vzduch, který má ve vás vyvolat pocit klidu, bezpečí a harmonie.

Zdá se to jednoduché, ale převést typicky českou domácnost do japonského stylu žití není zrovna jednoduchá záležitost. Berte to ale jako výzvu!