Každá žena, která je připravena pořídit si miminko, je plná nadějí a těšení se na to malé, roztomilé stvořeníčko. Nemůžete se dočkat, až budete nakupovat malé botičky, zařizovat dětský pokojík. Jenže, co dělat v případě, že vás osud postaví před krutou realitu a vy zjistíte, že trpíte alergií na sperma?

O miminko se pokouším čtyři roky

Paní Svatava patří mezi ženy, které trpí imunitní alergií na sperma. Její imunita se brání proti cizím tělesům, které představují spermie v těle. „Vyzkoušela jsem všechno. Zezačátku jsem na žádné zdravotní problémy nemyslela, prostě jsem nechala situaci volný průběh. Po roce mi už ale bylo divné, že tak dlouho nemůžu otěhotnět. Říkala jsem si, že je asi něco špatně a nechala jsem se vyšetřit. Byla mi zjištěna alergie na sperma“, vypráví svůj příběh paní Svatava.

Musím se vzdát myšlenky na dítě?

Odpověď není jednoznačná. Ale zpravidla platí, že existují i jiné metody, jak si pořídit miminko, přestože trpíte alergií na sperma. Někteří doktoři vám poradí i dost drastickou změnu, a to doslova – změnu partnera. I takové případy se dějí, že žena se raději vzdá svého současného partnera, jen aby mohla mít miminko. Je to pochopitelné, ale není stoprocentní, že budete mít vyhráno. Záleží totiž na tom, jestli trpíte alergií na některou složku spermatu současného partnera, anebo na více složek, tedy obecně na jakékoli sperma.

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření probíhá z děložního hrdla v období ovulace. Provádí se pod mikroskopem, který je schopen určit, nakolik se ženské tělo proti spermiím brání.

Jaké jsou další možnosti otěhotnění?

Velmi účinná metoda se nazývá takzvaná „kondomová“. Při pohlavním styku s partnerem je nutné používat kodom, v ženském těle pak klesnou protilátky, které se vytvářejí pro „boj se spermiemi“. Podle toho, kolik protilátek žena v těle má, se má tato metoda praktikovat tři, šest nebo až dvanáct měsíců. Je pak mnohem větší pravděpodobnost, že otěhotníte.

Umělé oplodnění – je to řešení?

Umělé opolodnění je skutečně řešení, když selžou všechny metody. Není však řečeno, že vás umělé odpodnění skutečně čeká. V mnoha případech je otěhotnění přes alergii na sperma úspěšné. Je však důležité nepodceňovat tuto alergii a skutečně se radit s odborníky. Také uděláte dobře, pakliže se zaměříte na váš imunitní systém. Pijte vhodné bylinkové čaje, žijte zdravě. Pokud si nevíte rady, můžete například vyzkoušet čínskou medicínu anebo další léčebné postupy – zdravotní masáže, baňkování, akupunktura. Nevzdávejte svůj boj, uvidíte, že jednou budete i vy šťastnou maminkou. Neobávejte se a vyzkoušejte konzultaci. Skvělí odborníci jsou například zde: http://www.cinsky-lekar.cz/.