Jste nervózní a nevrlý? Máte pocit, že absolutně nestíháte a nedokáže dosáhnout toho, co se od vás očekává? Začínají vám vypovídat nervy? Možná byste se měli zamyslet nad tím, jestli stresu nebylo už dost…

Co je stres a jaké jsou příčiny stresu?

Stres je přirozený proces, který se spustí pokaždé, když se naše tělo cítí ohroženo a anebo zatíženo.  Stresu si můžeme všimnout i u zvířat, a to zvláště v situacích, kdy je ohrožen jejich život. Ale jelikož se myšlením a uvažováním od zvířat značně lišíme, člověk si tak uvědomuje mnohem více podnětů, které na jeho fyziologii působí jako zátěž.

Příčin, které stres vyvolávají, může být skutečně mnoho. Většinou se ale jedná o jistou aktuální situaci, v které se nacházíme anebo která má přijít. Stres proto může být vyvolán např. úmrtím v rodině, diagnózou nemoci, existenčními problémy, vyhazovem z práce anebo rozvodem či rozchodem. Podnět, díky kterému stres vznikl, se nazývá stresor.

Je stres riziková záležitost?

Ve většině případů se jedná o chvilkový stres vyvolaný na základě pochopitelného podnětu, čili stresoru. Stres většinou po kratší době odchází sám za ruku spolu s podnětem, který jej vyvolal.  Problém ale nastává ve chvíli, kdy náš stres přetrvává anebo není racionálně odůvodněn. 

Stres jako takový není takřka nebezpečný a v některých případech se může jednat i o velice prospěšnou záležitost, např. když nás donutí k brilantnímu pracovnímu výkonu. Rizikové jsou ovšem další faktory, které s sebou přináší. Lidé trpící dlouhodobou formou stresu, mají obrovskou pravděpodobnost k frustraci, která vzniká na základě neuspokojení potřeb, a posléze také k samotné depresi, což už je pro naši psychiku poměrně riziková skutečnost. Z depresí se velice lehce mohou rozvinout úzkosti a fobie, které většinou narušují denní režim a normální koloběh života. Člověk je omezován na základě představ své psychiky…

Nutno podotknout, že stres nevyvolává jen problémy psychické. Působí na celou naší fyziologii a zatěžuje naše orgány. Na základě toho může dojít např. k poruchám trávicí soustavy, žlučníkovým kolikám, k nespavosti, k oslabení srdce a kardiovaskulárním onemocněním.  Nadměrná stresová zátěž dokonce může způsobit infarkt či mozkovou příhodu. A právě pro tyto rizikové zdravotní problémy je potřeba stres zdolávat a především mu i předcházet.

Jsem ve stresu. Co teď?

Obor, který se zabývá stresovou prevencí, se nazývá psychologie zdraví. A jednou z jejich nejčastějších metod, jak zdolávat stres, je psychohygiena. Každý den umýváme své tělo, a tak proč rovnou neumýt i naše vědomí? Není třeba se zatěžovat věcmi, které už nemůžeme napravit. Zkuste proto odpočívat, dobře se najíst, věnovat se svým koníčkům, projít se na čerstvém vzduchu, udělat si koupel s mořskou solí a levandulí anebo si prostě jen udělat radost malým dárečkem pro sebe sama. Musíme se naučit radovat z maličkostí.

Tradiční čínská medicína také zastává metody psychohygieny a s přesvědčením také sází na řadu terapií. Vynikající léčbou stresu je tzv. aromaterapie, čili terapie na základě vůni a vonných svíček. Vynikající je, když se aromaterapie skloubí dohromady s čínskými masážemi, které mohou pomoci pročistit naše tělo, ale i duši. Tradiční čínská medicína navíc ještě nabízí ke zdolávání stresu akupunkturu. Jedná se o proceduru, při které je tělo uvolňováno na základě aktivace tlakových bodů, které ovládají naše energetické dráhy, jin a jang, povrchové čchi a správný tok energie qi.

Pokud vás zdolávání stresu pomocí tradiční čínské medicíny zaujalo, určitě se přijďte podívat na náš seminář, kde budeme danou problematiku probírat. Můžete nás navštívit na adrese Rašínovo nábřeží 56, Praha 2. Budeme se na váš těšit!