Máte potíže se stolicí? Trpíte nadýmáním nebo plynatostí? Provází vás zažívací potíže? Máte křeče, ale nemůžete si ulevit? Máte nepříjemný pocit, když musíte navštívit toaletu?

Seznamte se

Většina výše zmíněných problémů má spojitost s tzv. zácpou. Jenomže řada lidí si ji plete. Někteří tvrdí, že zácpou trpíte, pokud se nevyprazdňujete minimálně jednou za tři dny. Jiní zase, že stolice by se měla konat minimálně jednou denně. Základní definice zácpy ale zní následovně: jedná se o extrémně obtížné vyprazdňování stolice, často provázeno bolestmi nejen břicha a podbřišku, ale i konečníku.

Z průzkumů vzešlo, že zacpou či zácpovým vyprazdňováním se trpí něco málo přes 30% populace Evropy. Celý průzkum závisel na dvou faktorech, které jsou při samotném vyprazdňování či zažívacích obtížích ty nejzásadnější: pravidelnost stolice a bolestivost stolice.

Příčiny zácpy

Tou nejčastější příčinou bývá povětšinou konzumace hutné suché potravy, která neobsahuje vlákninu. Špatná strava anebo jídlo nebohaté na vitamíny a minerály může vést k tomu, že střevo není dostatečně vyživené a na pár hodin odmítne zafungovat – dojde k zúžení některých úseků tlustého střeva, což způsobí neprůchodnost trubice a ze stolice se stane jakoby zátka, která nemá dostatečně místa na to, aby dokázala bez problému opustit tělo.

Zácpa ale může být kombinována s dalšími onemocněními anebo dokonce může signalizovat jejich počátek. Často si zácpy můžeme všimnout pochopitelně při střevních chřipkách, potížích a zánětech. Velmi často navštěvuje lidi, kteří trpí hemeroidy anebo právě prodělávají či prodělali rakovinu tlustého střeva, přičemž je ale paradox, že zácpou trpí spíše ženy než muži…

Jak vyléčit zácpu

Pokud se rozhodneme pomoci si ulevit, je třeba brát ohled na typ zácpy. Resp. Na to, zdali se jedná o zácpu jednorázovou či chronickou.

Při jednorázové formě na zácpu doporučuje každý takřka to samé – jakékoliv projímadlo, jelikož to opět vrátí do pohybu střeva. Střevní stěny se začnou hýbat, a tak dojde k vyprázdnění. Je ale třeba nutno podotknout, že bychom měli uvážit, zdali bude právě projímadlo nejlepší věc k vyřešení problému. Projímadlem se dá lehce předávkovat a ze zácpy se tak stane několikadenní průjem, přičemž může být narušena střevní mikroflóra a poruchy a problémy se stolicí můžete mít i nadále.

Pokud ovšem trpíte chronickou zácpou, na projímadla je třeba okamžitě zapomenout. Jejich stále užívání by mohlo mít pro naše tělo fatální následky, a proto je nejlepší okamžitě navštívit lékaře.

Tipy proti zácpě

Na léčbu zácpy ale ve skutečnosti nepotřebujeme žádné chemické produkty anebo prášky, vystačíme si s tím, co dům dal.

Proti zácpě má velmi dobrý účinek převařená voda s citrónem, rozhodně ale ne s citronelou. Doporučuje se taktéž horké mléko anebo chladný hustý kefír.

Pokud trpíme zácpovými bolestmi břicha a zároveň se nemůžeme vyprázdnit, ač to zní zvláštně, je dobré zacvičit si na břišní svaly, např. dřepy nebo sedy-lehy. Jednak uvolníte bolest, ale zároveň tím můžete rozpohybovat vaše střeva. Pohyb sám je vlastně nejlepší léčbou a prevencí proti zácpě!

Takže nebuďte líní a hýbejte se, pravidelně a zdravě jezte a uvidíte, že zácpa vás opustí tak rychle, jak sama přišla!