Máte problém usnout anebo vás spánek není dostatečně kvalitní? Trpíte nespavostí a odmítáte brát prášky na spaní? Tradiční čínská medicína vás uspí…

Není nic zdravějšího a uklidňujícího než pořádný dlouhý a zdravý spánek. Nepotřebujeme si odpočinout jen my a naše nervy, ale pochopitelně celá fyzická stránka našeho těla, včetně cév a orgánů, aby druhý den mohly v plné síle vykonávat své základní funkce. Pokud ale náš spánek není dostatečně uspokojující, naše tělo a orgány odmítají impulzivně pracovat a naše tělo propadá únavě.

Příčiny nespavosti podle TČM

Tradiční čínská medicína zastává názor, že pohoda a zdraví našeho těla závisí na vyrovnání rovnováhy jin jang, která je takřka takovým bohem v lidském těle. Ve chvíli kdy se jin a jang vychýlí z rovnováhy, nastává problém.

A proto tradiční čínská medicína tvrdí, že je jedna z nejčastějších příčin nespavosti způsobená nedostatkem jinové krve, což narušuje celistvost, délku a průběh spánku. Pacient sice dokáže bezproblémově usnout, ale stále se budí, jeho spánek je přerušovaný a ráno má problém vstát, jelikož je nevyspalý, unavený a u energie čchi došlo k oslabení na základně nekvalitního odpočinku.

Další příčinou podle teorie tradiční čínské medicíny můžou být i emoce, a to zejména, pokud podléháme psychicky náročným situacím a ustavičnému stresu. Tradiční čínská medicína totiž zastává názor, že pokud je něco v nepořádku s psychickou stránkou člověka, není v pořádku ani ta fyzická. Tělo, duch a duše jsou na sobě vzájemně závislé, stejně jako energie jin a jang. Pokud nejsou dané síly v rovnováze, začíná se schylovat ke zdravotním problémům, jako může být třeba nespavost. Je-li naše tělo ve stresu, je podle tradiční čínské medicíny tok energie qi zastaven. Tato blokáda tak způsobuje vznik vnitřního horka, které způsobuje těžkosti s usínáním, jelikož pacienta obtěžují emoce, které ve finále mohou za jeho problémy s nespavostí.

A poslední teorií tradiční čínské medicíny pro vysvětlení nespavosti zůstává to, že v našem těle pravděpodobně došlo k zanesení tzv. hlenovou vlhkostí, ke které došlo na základně špatné stravy, která do našeho těla nepřinesla potřebné živiny, ale zároveň v něm zanechala odpad, který brání správnému a volnému toku energie qi. Na základě těchto blokád a neprůchodnosti energie qi se v našem těle hromadí vnitřní horko, díky kterému náš duch trpí nespavostí. Pacienti, kteří trpí nespavostí právě z této příčiny, mají extrémní problém s usínáním, jelikož jejich tělo podléhá tíze bariery neprůchodnosti. Díky tomu pacient cítí při usínání úzkost a stahování na hrudníku, jelikož došlo díky vlhkosti k zahlenění organismu. Typickým příznakem pro tuto příčinu proto bývá dušnost a kašel. V takovém případě je pro léčbu nespavosti dodržovat pravidelnou stravu a denní režim.

Jak léčit nespavost?

Tradiční čínská medicína nabízí řadu bylin, léčebných produktů, čajů anebo procedur pro vyrovnání energie jin a jang, posílení či a volnému průchodu qi. Ale jak najít ten správný právě pro vás?

Na tuto otázku vám můžeme odpovědět na našem seminářiCentru integrativní medicíny. Toto centrum se nachází v Praze, kde bude i pochopitelně probíhat seminář. Přesná adresa Rašínovo nábřeží 56, Praha 2. Právě na tomto místě vám mohou být rozpovězeny veškeré dotazy. Rozhodně přijďte a nebojte se zeptat.