Myslíte si, že vám nehrozí napadnutí škrkavkami? Mysleli jste si, že paraziti v lidském těle neexistují anebo že jsou neškodní? Bohužel vás musíme vyvést z omylu. Mohou vám ublížit víc, než si myslíte...

Jedním z nejčastějších samozvanců, kteří se dostanou do naší trávící soustavy, aby se na nás přiživily, jsou škrkavky. Jedná se o velké oblé červy, kteří se nám skrz ústní dutinu dostanou do těla, díky kontaminovaným pokrmům a nápojům. Samotná prevence proti škrkávkám je tedy samotné vyhýbání se takovým potravinám konzumování zásadně bezzávadného a tepelně upraveného jídla.

Škrtavka v lidském těle

Tito parazity v lidském těle dokáží dorůst až do délky 30 cm, jejich tělo má typický červovitý tvar a nažloutlou či narůžovělou barvu. Z úst se dostanou do žaludku a následně do střev, kde bez problému prokousnou stěnu a snadno se dostanou i do jater, krve a zbytku těla. Pokud v sobě máme tyto cizopasníky, jedná se o onemocnění s názvem askaridóza.

Průměrný život škrkavky je zhruba jeden rok. Pacient v sobě ale tyto parazity může mít i několik let, což vede k závažným zdravotním komplikacím a některé z nich mohou dokonce končit smrtí.

Projevy parazitování škrkavek

Že nám škrkavka způsobila infekci, se nám tělo snaží naznačit různými způsoby, ale většinou závisle na tom, jaký orgán škrtavka napadla. Napadené místo či orgán je velmi bolestivý a bolest může přejít dokonce až v koliku. Nejčastěji se škrtavky dostávají  do plicních kapilár, díky čemuž infekce může způsobit horečky, dušnost, silný kašel, vykašlávání krve anebo hlen s výskytem krve. Vše může vést k zápalu plic, ale i tak škrkavka může napadnout jakýkoliv orgán a vyvolat záněť v něm. Typické jsou bohužel záněty slinivky břišních či slepého střeva. Extrémně nepříjemným je pak zánět pobřišnice.

Jak zlikvidovat škrkavky

I při sebemenším podezření neváhejte okamžitě navštívit lékaře. Pokud se infekce a škrkavky potvrdí, rychle se přejde na metodu, jak se parazitů zbavit. Leky proti parazitům vám může předepsat lékař, ale podobné produkty můžete zakoupit i v lékarně bez předpisu. Nejčastěji se používa Bemendazol, což je benzimidazolový preparát.

Likvidaci parazitů pochopitelně podpoříte i vy sami tím, že během léčby budete pobývat na lůžku a užívat si klidový režim.  Určitě přece netoužíte po tom, aby s těmito nepříjemnými parazity nastaly komplikace. Samotná prevence proti jim je správná strava!

Komplikace se škrkavkami

Největší problém nastává ve chvíli, kdy se škrkavky dostanou do míchy, jelikož ta sama sobě je životně důležitým orgánem,a cesta do mozku je z ní navíc krátká a snadná. Škrkavky v mozku mohou způsobit nejen mozkové příhody, ale jejich parazitizmus může vést až k poruchám mozku a centrální nervové soustavy podobně jako při klíšťové encefalitidě.

Nejen tedy, že může nastat smrt, ale možná ještě mnohem horší je celoživotní těžké zdravotní postižení, proto neváhejte využít všemožných způsobů, jak se zbavit parazitů, jelikož jsou pro naše tělo extrémně nebezpeční. Věříme, že s pořádnou prevencí a důkladnou léčbou se s nepříjemnými škrkavkami už více nesetkáte.