Není  vám třináct let, ale akné se u vás projevilo? Toužíte po krásné pleti, ale nevíte, jak s akné ve starším věku bojovat? Napadly vám obličej hnisající pupínky? Přestaňte si rýpat do obličeje a pečlivě čtete tento článek!

Akné se čím dál více projevuje u žen ve středních letech. Málokdo ale ví, že tento druh akné je úplně jiný typ, nežli ten který jsme zakusily jako školačky v pubertě. Akné u dospělých má jiný vzhled než to typické pubertální a přináší s sebou i zcela nové vlastnosti a bohužel i další rizika. Většina lidí přisuzuje akné hormonům. Tito lidé se rozhodně nemýlí, ale vždy nejsou na vině akné právě hormonální výkyvy. Příčin může být celá řada.

Jak vypadá akné v pozdějším věku?

Akné u dospělých se často projevuje především v dolní části obličeje. Zvláště pak v oblasti brady a kolem úst. V horším případě se může akné rozvinout také na tvářích. Problém ale spočívá zejména v tom, že jsou zánětlivá ložiska uložena mnohem hlouběji než v pubertě. Pokožka, pod kterou se ložiska skrývají, je extrémně citlivá a zarudlá. Bohužel vzhledem k hloubce uložení nemá toto akné tendenci se hojit, natož se vstřebat anebo jednoduše zmizet.

Akné u dospělých má také bohužel mnohem delší průběh než to, které jsme zažili v pubertě. Navíc místo narůžovělých papulek s bílou hlavičkou na čele anebo nose nás v pozdějších letech čekají hotové bolavé krátery, u kterých trudovitost není výjimkou. Často po uhrech zůstávají hluboké boláky vzhledem k hlubšímu položení ložisek. Tyto rány se velmi zdlouhavě a především nesnadno hojí a většinou po nich zůstává na tváři nehezká jizva. V horším případě se infekce roznese do oblasti kolem bývalého pupínku, a tak se opět vytvoří další uhry.

Může se jednat o kosmetické akné?

Kosmetické akné vzniká v takových případech, kdy používáme špatnou kosmetiku, resp. takovou, která není určena našemu typu, pleť zbytečně mastí anebo ji určitým způsobem poškozuje. V některých případech se můžeme s akné setkat i jako s alergií na určitý druh kosmetiky. V tomto případě si za kosmetické akné bohužel můžeme samy.

Dámy, prosím, nezapomínejte na citlivost své pleti a vždy používejte takový make-up a pleťový krém, který se hodí pro vás typ pleti. Pokud trpíte mastnou anebo smíšenou pokožkou, rozhodně nepoužívejte žádné hutné a extrémně mastné produkty, jelikož právě ty mohou podráždit naše mazové žlázy a zvýšit jejich produkci. Krémy se póry během chvilky dostanou hluboko do kůže, kde se jakoby stáhnou a vytvoří zánětlivé ložisko, které může přerůst až v kráterovité uzly.

Prevence proti kosmetickému akné

Základem je správná kosmetika, o které se můžete poradit s dermatoložkou. Dalším pravidlem je uhry nikdy nemačkat, a když, tak rozhodně ne do krve, díky tomu vznikají jizvičky a může dojít k dalšímu roznosu infekce. A poslední řadě také nesmíme opomenout to, že obličeje se dotýkejte jen umytýma rukama. Nemyjte jen ruce, ale pravidelně čistěte i obličej. Tak zabráníte tomu, aby se akné dál vytvářelo, a nedojde k další infekci. Tak směle do toho, teď už víte, jak na to!