Tradiční čínská medicína je už několik tisíc let na samotném vrcholu světového léčitelství. Dokáže si ale poradit s chřipkou? Určitě dokáže a my nabízíme článek o tom, jak s její pomocí docílit toho, abychom chřipku nemuseli vůbec léčit.

Tradiční čínská medicína je takřka ojedinělá v tom, že dbá i na samotnou příčinu onemocnění. Každá nemoc má svou individuální příčinu a u chřipky se jedná převážně o oslabený imunitní systém a nedostatečnou prevenci vůči onemocnění. A právě na to se musíme zaměřit.

Preventivní opatření vůči chřipce

Pochopitelně určitě nemusíme zmiňovat, že hlavní prevencí je vyhýbat se nemocným lidem. Tradiční čínská medicína ale i tak sestavila několik skvělých rad, jak se proti chřipce bránit a jak docílit té nejlepší prevence.

Epidemie přichází zejména na podzim, čili v období, kdy je tělo k virům nejnáchylnější, a právě proto se na své tělo musíme zaměřit, a to nejen tím, že se budeme teple oblékat, ale musíme se naučit pracovat i s vnitřní energií, kterou je třeba dostat kůží ven, aby došlo ke správnému toku povrchové energie čchi.

V druhém případě se musíme zaměřit na vhodnou stravu. Některé ingredience bude třeba ubrat, jiné zase přidat. Do jídelníčku proto zahrneme skořicové větvičky, které dokáží tělo zahřívat a navíc posilují imunitu. Dále pak naším dobrým kamarádem bude vařený zázvor, který má podle tradiční čínské medicíny daleko větší účinnost nežli ten syrový. Navíc z něj neodejdou potřebné vitamíny, a proto si uvařte ze sedmi plátků zázvorovou vodu, kterou popíjejte. Vynechte ale med i citrón. Citrón při prevenci a léčbě chřipky vynecháváme, jelikož podle tradiční čínské medicíny vztahuje energie dovnitř těla. My ale chceme pravý opak a potřebujeme oteplení organismu, kterého docílíme teplými snídaněmi, které mohou mít formu vývarů anebo kaší, zbytek dne můžeme prožit s lehce kořeněnými pokrmy.

Důležitá věc, která při léčbě i prevenci chřipky musí být, je pocení! Potem se z těla vyplavují toxiny a nečistoty, vyplavení ale také nemine viry, které chřipku způsobují, a proto se pocení nesnažte žádným prostředkem odstranit, jinak vaše tělo nebude od nemoci vyčištěno.

Dalším faktorem, na který se podle tradiční čínské medicíny máme zaměřit, jsou naše emoce. Tělo sice potřebujeme oteplit, ale naši mysl potřebujeme udržovat vlažnou, jelikož za jiných okolností by mohlo dojít k přehřátí. Právě při prevenci chřipky na podzim je proto třeba udržovat emoce na uzdě, vyhnout se depresím, špatným náladám a nervovému vypětí. Musíme nastolit celkovou rovnováhu, jinak dojde k přehřátí organismu a pak už jen stačí blízkost chřipkového viru a nemocní jste takřka okamžitě.

Nejezte moc velké množství ovoce a zeleniny, byť to zní paradoxně. Ano, ovoce a zelenina jsou zdravé a bohaté na vitamíny a minerály. Problém je ale ukrytý v tom, že naše tělo ochlazují, což se může hodit např. v létě, ale na podzim a v zimě nikoliv, jelikož se snažíme organismus zahřát, jak již bylo několikrát řečeno. A právě proto ovoce a zeleninu nesmíme konzumovat zasyrova. Pochopitelně tepelně upravená je uvítaná.

Pevně věříme, že s těmito radami se chřipce vyhnete velkým obloukem!