Zajímáte se o čínskou kulturu a chtěli byste se o ní dozvědět více? Chcete znát základy Feng shui anebo jen nevíte, jak postavit nábytek do prostoru a chcete se nechat inspirovat? Toužíte svůj domov zahrnout harmonií? Poradíme vám, co všechno můžete udělat!

Feng Shui anebo také Feng-šuej je staré tradiční čínské učení, které je známé již více než 2 a půl tisíce let. Využívalo se tedy již před Kristem. Je zároveň spojeno i s tradiční čínskou medicínou, jelikož se díky dodržování jistých pravidel dát předejít problémům jak zdravotním, tak i sociálním.

Co je to Feng Shui?

Jedná se o umění, ale i učení o tom, jak nastolit harmonii člověka s jeho prostorem zasazeném v čase. Pochopitelně se jedná o nastolení rovnováhy, a to nejen jin a jang, ale i energie vody a větru, jelikož tyto živly ovlivňují i naše bytí a jsou v tomto učení stěžejními body, kterých se musíme držet. Pokud jsou totiž tyto dva elementy mezi sebou vyvážené, dokáží lidem bezmezně pomoci, a to především díky tomu, že neporušují přirozený tok energie čchi.

V opačném případě, když není nastolená harmonie mezi prostorem a člověkem, dochází k řadě problémů, a to nejen v oblastí zdraví a práce, ale i úspěchů a mezilidských vztahů Je proto třeba upravit individuálním prostor, ve kterém si vyskytujeme, abychom se těmto nesnázím vyhnuli. Dalo by se tedy říct ve zkratce říct, že věda Feng Shui je učení o správném rozložení a využití prostoru přesně tak, aby byla energie vody a větru v rovnováze a došlo k nastolení harmonie.

Kde se dá Feng Shui aplikovat?

Filozofie Feng Shui se dá využít kdekoliv, kde trávíte svůj čas. Nemusíte upravovat jen svůj byt, ale požadované harmonii můžete napomoct i v zaměstnání či na zahradě. Přesto je ale náš domov prvotním místem, kde pravidla Feng Shui zavést. Všude a ve všech místnostech, jelikož právě doma trávíme nejvíce času.

Faktem ale je, že by tedy každá z těchto místností měla vypadat jinak, neboť Feng shui má plno pravidel, ale existují jakási všeobecná, která platí vždy a pokud budete dodržovat alespoň ta, jste na dobré cestě k rovnováze, ale ještě nic není předem vyhráno!

Všeobecná základní pravidla Feng Shui

Dbejte na to, abyste zavírali dveře všech místností, jelikož kdybyste činili opačně, mohli byste jen podpořit únik energie z pokojů anebo naopak dát možnost průchodu velkému množství energie vody z koupelny, což by mohlo vést k vychýlení se z rovnováhy.

Opačným případem jsou ale okna. Větrat by se mělo pravidelně, ale dbejte i na to, aby měly sluneční paprsky plno místa k tomu, aby dokázaly prosvítit váš byt či dům pozitivní energií, což znamená, že závěsy a záclony by rozhodně měly být stažené ke kraji, aby slunci nic nebránilo k pohlazení místnosti svým svitem. V noci je naopak podle Feng Shui ideální, ba co víc i nutné, zatáhnout záclony a okno zavřít. Pokud byste učinili jinak, údajně by vám to mohlo přinést smůlu. A to ve všech možných směrech.

Pokud máte rádi hodně světla, budete se ho muset nabažit zejména přes den. A to proto, že učení Feng Shui tvrdí, že je ostré osvětlení v místnostech nebezpečné, díky čemuž může opět dojít k vychýlení rovnováhy mezi vodou a větrem, což by zabránilo správnému přísunu a průtoku energie čchi. Proto využijte spíše tlumeného světla a jemného osvětlení, ideální je dokonce menší přítmí.

Váš domov je údajným zrcadlem do vaší duše. Jeho vzhled, zařízení i vedení domácnosti je odrazem vás samých, a proto je třeba i prostor kolem vás udržovat, aby vaše nitro nechřadlo a nestrádalo. A tak se zbavte špatných vzpomínek tím, že vyhodíte obrazy, které vám je připomínají. Pravidelně utírejte prach a vysávejte, vždyť i vy pečujete o svůj vzhled. Dejte svému domovu řád a odstraňte veškerý nepořádek, který vás tíží jako negativní myšlenky. Uklízejte. Jedině tak může dojít k rovnováze a správnému toku energii.

Doufáme, že se vám článek líbil. Zamyslete se nad tím, jestli by vám Feng Shui nepomohlo vyřešit některé problémy, vždyť za zkoušku nic nedáte.

Pokud vás zaujalo tradiční čínské učení, možná by vás zajímalo i něco o tradiční čínské medicíně, o jejíž podstatě a účincích si můžete přečíst také zde.